×

Blog 3

ČUČORIEDKA

 

Čučoriedka rastie v malých kríkoch, ktoré sú mimoriadne rozvetvené s uzlovitými stonkami a plazivým koreňom. Listy sú tenké, vrúbkované, oválneho tvaru a majú krátky stopku. Kvety sú okrúhle a majú tvar zvončeka. Farba kvetov je svetloružová. Z kvetu vyrastie plod, ktorý je guľatý a veľkosťou a vzhľadom pripomína hrachové zrno, má však čierno-modrú farbu. Plody čučoriedok majú veľké množstvo antioxidantov. Doba kvitnutia je od júna do augusta, čo závisí od výšky a polohy, kde rastlina rastie. Listy sa sušia v tieni a na vzdušnom mieste. Ovocie sa zberá v lete a suší sa na slnku alebo umelo (v rúre). Rozmnožuje sa a šíri sa vo veľmi vyvinutých a dlhých podzemných častiach, a preto môže husto prerásť väčšie plochy.

ČAS ZBERU

Liečivé časti čučoriedky sú listy, ktoré sa zberajú na jar, pred dozretím plodov a na jeseň, keď sa plody zbierajú. Plody zbierame v lete.

LIEČIVÉ ZLOŽKY

Hlavnými liečivými zložkami sú triesloviny, flavonoidy a antokyány.

LIEČIVÉ ÚČINKY

Tinktúra na zvýšenie chuti do jedla

Je považovaný za vynikajúce prírodné diuretikum. Tinktúra z čučoriedok je dobrý vazodilatátor. Antokyány obsiahnuté v čučoriedkach a brusniciach zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, ktoré spôsobujú infarkt.

Niektorí zubári odporúčajú čučoriedky na vyplachovanie ústnej dutiny po vyčistení zubov, aby sa dostali na miesta, na ktoré sa nedá dostať zubnou kefkou.

Čučoriedka sa už roky používa na celom svete ako prírodná liečba prejavov hnačky, na „posilnenie“ krvi, spevnenie ďasien, ochranu pokožky pred podráždením a infekciou, a ako pomoc pri upokojení gastrointestinálnych poruchách.

Je tiež známe, že zmierňuje bolesti brucha pri menštruačnom syndróme, obsahuje glykochinín (a jeho glykemický index je nižší ako cukor), ktorý udržuje normálny krvný tlak. Je veľmi účinný ako prostriedok proti starnutiu a je tiež účinný pri prevencii problémov s krvným obehom. Listy čučoriedky používame proti rozvoju kyseliny močovej a cukrovke. Plody čučoriedky používame proti hemoroidom, rozstrapkanej stolici a pomáha zvyšovať chuť do jedla.

Čučoriedka sa používa v tradičnej medicíne na prevenciu šírenia makulárnej degenerácie, choroby, ktorá spôsobuje poškodenie centrálnej časti sietnice zvyčajne u ľudí starších ako 50 rokov, a dá sa použiť aj na prevenciu šedého zákalu.

Účinky čučoriedky na ochranu očí a citlivých častí sietnice pochádzajú z flavonoidov.

Je považovaný za vynikajúce prírodné diuretikum, bez prehĺtania draselných tabliet ho môžu užívať ľudia s chorými močovými orgánmi a reumatici.

Mnoho druhov bobúľ má veľa vitamínu C a okrem brusníc majú všetky bobule nadbytok zásad, takže nie sú kyslé.

Čučoriedka je dobrý vazodilatátor, rozširuje cievy a znižuje krvný tlak. Antokyány obsiahnuté v čučoriedkach a brusniciach zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, ktoré spôsobujú infarkty.

ZEMEŽLČ PRE VÁŠ ŽALÚDOK

 

Gréci ju nazvali rastlinou v hodnote viac ako sto zlatých, preto jej vedecký názov pochádza z latinského slova „centum“, čo znamená číslo sto. Aj keď sa zemežlč vyznačuje slabým zápachom, jeho mimoriadne silná horká chuť potvrdzuje silný pozitívny vplyv na naše zdravie. Táto rastlina sa najčastejšie nachádza v tinktúre v kombinácii s materinou dúškou, rebríčkom a palinou. Táto kombinácia bylín sa ukázala ako mimoriadne účinná proti žalúdočným ťažkostiam .

Horkosť stimuluje metabolické procesy a horké zložky zemežlču stimulujú predovšetkým vylučovanie žalúdočných štiav . Posilňujú žalúdok , pôsobia proti páleniu záhy a upokojujú grganie . Pod dohľadom lekára sa dajú prípravky použiť aj pri liečbe žalúdočných a dvanástnikových vredov . Žalúdok nie je jedinou časťou tráviacej sústavy, na ktorú má zemežlč blahodarný účinok – môže tiež veľmi dobre pôsobiť na črevá v podobe zmiernenia vetrov , zápchy , eliminácie črevných katarov , ničenia parazitov a očistenia od toxických látok . Zemežlč stimuluje chuť do jedla a vstrebávanie živín, ale môže byť efektívny pri liečbe porúch stravovania , najmä v kombinácii s palinou, ktorá má podobné vlastnosti.

Ako diuretikum táto rastlina stimuluje prácu žlče a pečene a je účinná proti žltačke . Stimuluje cirkuláciu, vďaka čomu je veľmi vhodný pre anemických ľudí . Jeho antiparazitická vlastnosť mu zabezpečila miesto v zozname zložiek mnohých krémov na uši a nachádza sa tiež v niektorých prípravkoch na stimuláciu rastu vlasov .

Ovocie sa používa:
v tinktúre, ako prášok, vo víne, ako šťava

Hlavné zložky :
fenolové kyseliny, flavonoidy, deriváty xantónu, secoiridoidy

Poznámka:

  • Rastlina môže podráždiť žalúdočnú stenu, preto sa neodporúča používať ju dlhšie ako desať dní.
  • Ľudia trpiaci žalúdočnými vredmi alebo zápalmi v ktorejkoľvek časti tráviaceho systému by sa mali pred použitím poradiť so svojím lekárom alebo zdravotníckym pracovníkom.
  • Prípravkov sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.

Zaujímavosti:

Zemežlč dostala latinský názov Centaurium erythraea z latinského slova pre číslo sto   „centum“. Dôvodom je to, že grécki lekári to proti chorobám považovali za také účinné, že ho nazvali rastlinou v hodnote viac ako sto zlatých.

Zdroje:

  • Ivan Lesinger, Domáca bylinná lekáreň (Kam-Met), Adamić, Rijeka 2012.

GINKO – STRÁŽCA NAŠEJ PAMÄTI

 

Starodávny strom ginko si „pamätá“ svet spred viac ako 4 000 rokmi, keď ho v Číne objavili ako silný pomocník ľudského zdravia. Vďaka nemu dnes dokážeme včas ovplyvniť svoju vlastnú pamäť, pretože nám v tom môžu pomôcť prípravky z tejto benígnej rastliny.

Všetky jeho zložky sa dnes používajú na liečivé účely: list ginka, kameň, ba dokonca aj koreň a kôra, čo potvrdzuje jeho všestrannosť, pokiaľ ide o starostlivosť o vitalitu nášho tela. Niektoré výskumy preukázali, že užívanie extraktu z ginka môže znížiť stratu duševných schopností, takže táto skutočnosť je dnes predmetom mnohých farmakologických štúdií. S istotou sa dokázalo, že ginko priaznivo ovplyvňuje cievy v mozgu, v ktorých vekom slabnú, a zároveň posilňuje steny žíl . Znižuje krvácanie z kapilár, čo je známkou toho, že môže byť účinný pri liečbe akrocyanózy, ochorenie, ktoré spôsobuje trvalé podliatiny na rukách a nohách spôsobené spontánnym zvieraním svalov v stene ciev.

Ginko priaznivo pôsobí aj na náhle zmeny nálad a na riešenie pocitov letargie . Bylinkári tiež odporúčajú na zvyšovanie duševnej bdelosti ľudí bez ohľadu na vek a liečili impotenciu . Je známe, že ginko pôsobí ako prírodné antikoagulancium.

Vlastnosti ginkolidov, aktívnych zlúčenín v ginku, naznačujú, že prípravky z ginka môžu v budúcnosti pomôcť pri astme a ateroskleróze. Niektoré experimenty rovnako naznačujú neurologicky ochrannú úlohu ginka, ktorá by mohla pomôcť pri výskume patológie Alzheimerovej choroby.

Ovocie sa používa:
ako extrakt, do tinktúr, kapsúl a tabliet

Hlavné zložky :
ginkgolidy, niacín, vitamín A, riboflavín, fosfor

Poznámka:

  • Prekročenie predpísanej dávky môže spôsobiť podráždenie žalúdka a závraty.
  • Prípravky z ginka by nemali užívať deti do 12 rokov a ľudia užívajúci antikoagulanciá.
  • Užívanie prípravkov z ginka sa neodporúča pre tehotné a dojčiace ženy.
  • Pred operáciou je potrebné informovať lekára o konzumácii prípravkov z ginka.

Zaujímavosti:

Ginko strom prežil katastrofu v Hirošime a stal sa tak symbolom dlhovekosti. Počas pádu atómovej bomby na mesto vyhynula takmer celá flóra a fauna v blízkosti, ale ginko stromy prežili.

Je veľmi odolný voči rôznym znečisťujúcim látkam v životnom prostredí, a preto sa dnes kvôli zalesňovaniu vysádzajú stromy ginko vo väčších mestách v Japonsku a USA. V Chorvátsku bolo v roku 2009 vysadených asi 30 000 stromov ginko a naše mierne podnebie a kvalitná pôda sú dobrou podmienkou pre úspešné ďalšie pestovanie na lekárske účely.

Ginko je pôvodom z Číny a do Európy sa doviezlo z Japonska. Podľa budhistickej viery je ginko posvätný strom a po stáročia sa vysádza vedľa chrámov na Ďalekom východe.

v Číne a Japonsku sa semená ginka konzumujú vyprážané ako občerstvenie.

Aj keď tento obrovský strom môže dorásť až do 20 až 40 metrov, z ginka sú aj bonsai.

Najstarší ginkgo strom v Európe bol vysadený v roku 1761 v Anglicku a dodnes je vo vynikajúcom stave.

Zdroje:

ASOCIRA NA PRLJAVŠTINU, A ŠTITI KOŽU!

 

Aktivni medicinski ugljen: Saveznik za čišćenje lica

Je li moguće da crni prah bez okusa i mirisa može biti odgovor na gotovo sve beauty probleme? Koža bez prištića i mitesera, neželjenog masnog sjaja i akni te bijelji zubi – sve to može postati stvarnost uz aktivni medicinski ugljen koji slovi kao jedan od moćnih saveznika za zdravlje i ljepotu. Sve više preparata sadrži ovaj čarobni sastojak koji je u Prvom svjetskom ratu korišten u plinskim maskama kako bi se spriječilo trovanje vojnika otrovnim kemikalijama. Korištenje aktivnog ugljena, koji ima široku primjenu zbog sposobnosti da na svoju površinu privuče druge supstance i tamo ih zadrži, datira tisućama godina unazad i odavno se primjenjuje u medicini. Stari Egipćani i Hipokrat, utemeljitelj moderne medicine, koristili su ga za liječenje trovanja, a američki Indijanci za kožne infekcije. Nastaje karbonizacijom ljuske kokosovog oraha u parnoj komori prilikom koje se on otvara, povećava mu se površina pa stoga može privući više tvari. Nema negativnih nuspojava, a Američka agencija za hranu i lijekove uvrstila ga je u prvu kategoriju, odnosno onu koja označava sigurne i učinkovite lijekove supstanci za primjenu prilikom akutnog trovanja. Svojstva aktivnog i običnog ugljena su gotovo identična, a jedina je razlika u tome što se aktivni ugljen koristi za medicinsku primjenu. Tijekom izrade aktivnog ugljena, grije se plinom koji uzrokuje širenje ugljena, stvarajući poroznu površinu koja ima mogućnost zarobiti toksine. Aktivni ugljen se kemijski veže na druge tvari u svojoj površini te može apsorbirati svoju težinu, što je iznimno vrijedno za apsorpciju toksina, atoma i iona.

Prema istraživanjima, sprečava gastrointestinalne apsorpcije raznih lijekova i toksina u hitnim situacijama, a također povećava njihovu eliminaciju, čak i nakon što se apsorbira u tijelu. To uključuje predoziranja lijekovima kao što je acetaminofen, aspirin, opijum, kokain i morfin, toksinima iz pesticida, olovom i drugim kemikalijama. Koristi se za ublažavanje nadutosti, izbjeljivanje zubi, liječenje trovanja alkoholom, sprečavanje mamurluka, visokog kolesterola te problema s aknama i prištićima. Ima niz pora, odnosno prilično je šuplje građe, a te pore pomažu u hvatanju toksina, odnosno sprečavanju njihove apsorpcije i širenja po organizmu. Ne preporučuje se redovito uzimati, kao dodatak prehrani, jer može smanjiti apsorpciju važnih hranjivih tvari iz hrane.

Smanjuje akne i poboljšava zdravlje kože

Legenda kaže da je čak i slavna Kleopatra pripravljala maske za lice od ugljena jer ima pročišćavajuća svojstva: upija nečistoće, bakterije, toksine, višak sebuma na koži, čisti pore… Iznimno je učinkovit u borbi protiv mitesera jer za sebe “veže” čestice prašine i pomaže u čišćenju pora kože. Može pomoći u smanjenju akni i drugih kožnih nečistoća, a koristi se i za uklanjanje šminke. Na tržištu su dostupne brojne maske, paste za zube i sapuni koji ga sadrže poput našeg sapuna Black Magic – http://tinktura.com/trgovina/cijena/black-magic. Može se koristiti svakodnevno, no ne treba pretjerivati jer u tom slučaju može isušiti kožu zbog čega ga je najbolje koristiti jednom dnevno za čišćenje lica. Dubinski čisti kožu, privlači suvišne masnoće i tvari iz kože i uklanja nečistoće.

Odličan je saveznik u borbi protiv akni i drugih kožnih problema, te masne i problematične kože. Prodire duboko u pore i čisti prljavštinu i neželjen sjaj. Savršen je za dubinsko čišćenje lica pa ćete nakon nekog vremena primjetiti da vam je koža čišća, ljepša i zdravija.

Izbjeljuje zube

Zahvaljujući njemu u kućnoj radinosti svom osmijehu možete vrlo lako i brzo vratiti sjaj i bijelinu te se riješiti mrlja od kave ili vina. Iako možda zvuči čudno da može izbijeliti zube, ovaj crni prah veoma je koristan kod izbjeljivanja zbog čega se sve češće koristi u industriji rafiniranja tj. bijeljenja šećera. Dovoljno je malo aktivnog ugljena nanijeti na četkicu te potom zube dobro očetkati i isprati. S obzirom da nema mirisa i okusa pranje nije neugodno, no potreban je oprez jer se brzo upija u površinu pa može ostaviti mrlje ukoliko dođe u dodir s odjećom i namještajem. Ukoliko primijetite da vam zubi postaju osjetljivi nakon nekog vremena, smanjite četkanje na jednom ili dva puta tjedno. Istraživanja su također pokazala njegovu učinkovitost kod održavanja ph vrijednosti usne šupljine što prevenira rast bakterija te karijesa i gingivitisa.

Smanjuje i eliminira plinove i pomaže kod probavnih tegoba

Može biti vrlo učinkovit što se tiče smanjenja mučnina i plinova, pogotovo nakon konzumacije hrane kao što je grah. Ukoliko vas muči nadutost ili ste se otrovali hranom, aktivni ugljen može riješiti problem.

Ugrizi i ubodi pčela

Njegova istinska vrijednost krije se u sposobnosti uklanjanja toksina iz tijela. Primjerice, ako ste konzumirali otrovnu tvar ili vas je ugrizla zmija, pčela ili pauk, konzumacija aktivnog ugljena može vam spasiti život. U tom slučaju preporučuje se oralno konzumiranje, ali i kombinacija obloga s kukuruznim škrobom i aktivnim ugljenom. Istraživanja su pokazala da ima sposobnost izvlačenja otrova iz tijela unesenog ugrizom insekata i pauka, a nekolicina ljudi tvrdi kako im je upravo aktivni ugljen u tom slučaju spasio život.

Trend u gastronomiji

S obzirom da nema nikakav okus dodaje se brojnim slatkim i slanim jelima, koristi za bojanje maslinovog ulja, pri izradi kruha, pizza, krekera, miješa u sladolede i deserte… U Francuskoj su zahvaljujući njemu poznati crni kroasani dok u New Yorku, primjerice, možete popiti crni koktel, a u Hrvatskoj pojesti crnu pizzu i burger. Popularan je dodatak raznim jelima ponajviše zbog atraktivnosti i neobičnosti, a osim toga lakše se probavlja.

BRUSNICA, VELIČANSTVENA BOBICA!

 

Brusnica je biljka čije je glavno područje djelovanja mokraćni sustav, a glavna meta urinarne infekcije. Može se koristiti preventivno za čuvanje zdravlja urinarnog trakta, kod same infekcije te u kombinaciji s antibioticima u kojoj uravnotežuje tjelesnu floru. Brusnica onemogućava prianjanje bakterija za zidove sluznica u organizmu i tako štiti zube od naslaga i karijesa. Brusnice olakšavaju probavu jela te čuvaju probavni sustav od brojnih bakterija i gljivica.

Obilata količina vitamina C glavni je prirodni borac protiv jednog od najučestalijih uzročnika infekcija u tijelu, E. coli. Još jedna pozitivna nuspojava vitamina C jest da liječi prehladu i gripu te smanjuje intenzitet mirisa urina, što u prilog ide osobama s problemom inkontinencije. Aktivni sastojci brusnice sprječavaju blokadu protoka katetera.

Plod brusnice u sebi sadrži velike količine salicilne kiseline koja je vrlo bitan sastojak u aspirinu, a ona umiruje oticanje, sprječava nastanak krvnih ugrušaka te može imati i antikancerogen učinak.

Plod se koristi:
u tinkturi, sirov, sušen, kapsulama i tabletama

Glavni sastojci:
glukoza, fruktoza, minerali, organske kiseline, vitamin C

Napomena:

– Kod tretiranja infekcije mokraćnih puteva, preporučuje se kombinirati s konvencionalnim farmaceutskim lijekovima poput antibiotika.

– Osobe koje pate od povećane prostate ili začepljenja mokraćnih puteva trebaju se prije upotrebe preparata posavjetovati s liječnikom ili zdravstvenim djelatnikom.

– Osobe koje uzimaju lijekove protiv zgrušavanja krvi ne smiju upotrebljavati pripravke od brusnice.

– Pripravci od brusnice ne smiju se koristiti zajedno s čajem medvjetke koji se također često koristi u tretmanu urinarnih infekcija.

Zanimljivosti:

Moćna bobica brusnica jedna je od prvih biljnih “stanovnica” Sjeverne Amerike. Prastanovnici ovog kontinenta otkrili su njenu svestranost te se danas ona naziva „indijanskom super-hranom“, a govori nam i o kulturnoj baštini američkih starosjedioca. Narod Lenni Lenape u svoju prehranu uvrštavao ju je kao „hranu mira i prijateljstva“ te je kao takva brusnica bila darovana i prvim američkim hodočasnicima. Nekoliko stotina godina kasnije, brusnica je i dalje nezaobilazan sastojak svake gozbe za američki Dan zahvalnosti.

Plod brusnice čini 90% vode.

Brusnica je ime na engleskom (“cranberry”) dobila u 17. stoljeću, a nadjenuli su joj ga njemački i nizozemski kolonisti u Novoj Engleskoj jer ih je izgled biljke podsjećao na kran.

Izvori:

● Reader’s Digest, Prirodni Lijekovi: Vodič kroz ljekovito bilje i njegovu primjenu, Mozaik knjiga, Zagreb 2006.

● https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/26315/Escherichia-coli.html (2019.)