×

GINKO – STRÁŽCA NAŠEJ PAMÄTI

 

Starodávny strom ginko si „pamätá“ svet spred viac ako 4 000 rokmi, keď ho v Číne objavili ako silný pomocník ľudského zdravia. Vďaka nemu dnes dokážeme včas ovplyvniť svoju vlastnú pamäť, pretože nám v tom môžu pomôcť prípravky z tejto benígnej rastliny.

Všetky jeho zložky sa dnes používajú na liečivé účely: list ginka, kameň, ba dokonca aj koreň a kôra, čo potvrdzuje jeho všestrannosť, pokiaľ ide o starostlivosť o vitalitu nášho tela. Niektoré výskumy preukázali, že užívanie extraktu z ginka môže znížiť stratu duševných schopností, takže táto skutočnosť je dnes predmetom mnohých farmakologických štúdií. S istotou sa dokázalo, že ginko priaznivo ovplyvňuje cievy v mozgu, v ktorých vekom slabnú, a zároveň posilňuje steny žíl . Znižuje krvácanie z kapilár, čo je známkou toho, že môže byť účinný pri liečbe akrocyanózy, ochorenie, ktoré spôsobuje trvalé podliatiny na rukách a nohách spôsobené spontánnym zvieraním svalov v stene ciev.

Ginko priaznivo pôsobí aj na náhle zmeny nálad a na riešenie pocitov letargie . Bylinkári tiež odporúčajú na zvyšovanie duševnej bdelosti ľudí bez ohľadu na vek a liečili impotenciu . Je známe, že ginko pôsobí ako prírodné antikoagulancium.

Vlastnosti ginkolidov, aktívnych zlúčenín v ginku, naznačujú, že prípravky z ginka môžu v budúcnosti pomôcť pri astme a ateroskleróze. Niektoré experimenty rovnako naznačujú neurologicky ochrannú úlohu ginka, ktorá by mohla pomôcť pri výskume patológie Alzheimerovej choroby.

Ovocie sa používa:
ako extrakt, do tinktúr, kapsúl a tabliet

Hlavné zložky :
ginkgolidy, niacín, vitamín A, riboflavín, fosfor

Poznámka:

  • Prekročenie predpísanej dávky môže spôsobiť podráždenie žalúdka a závraty.
  • Prípravky z ginka by nemali užívať deti do 12 rokov a ľudia užívajúci antikoagulanciá.
  • Užívanie prípravkov z ginka sa neodporúča pre tehotné a dojčiace ženy.
  • Pred operáciou je potrebné informovať lekára o konzumácii prípravkov z ginka.

Zaujímavosti:

Ginko strom prežil katastrofu v Hirošime a stal sa tak symbolom dlhovekosti. Počas pádu atómovej bomby na mesto vyhynula takmer celá flóra a fauna v blízkosti, ale ginko stromy prežili.

Je veľmi odolný voči rôznym znečisťujúcim látkam v životnom prostredí, a preto sa dnes kvôli zalesňovaniu vysádzajú stromy ginko vo väčších mestách v Japonsku a USA. V Chorvátsku bolo v roku 2009 vysadených asi 30 000 stromov ginko a naše mierne podnebie a kvalitná pôda sú dobrou podmienkou pre úspešné ďalšie pestovanie na lekárske účely.

Ginko je pôvodom z Číny a do Európy sa doviezlo z Japonska. Podľa budhistickej viery je ginko posvätný strom a po stáročia sa vysádza vedľa chrámov na Ďalekom východe.

v Číne a Japonsku sa semená ginka konzumujú vyprážané ako občerstvenie.

Aj keď tento obrovský strom môže dorásť až do 20 až 40 metrov, z ginka sú aj bonsai.

Najstarší ginkgo strom v Európe bol vysadený v roku 1761 v Anglicku a dodnes je vo vynikajúcom stave.

Zdroje: