Horkosť stimuluje metabolické procesy a horké zložky zemežlču stimulujú predovšetkým vylučovanie žalúdočných štiav . Posilňujú žalúdok , pôsobia proti páleniu záhy a upokojujú grganie . Pod dohľadom lekára sa dajú prípravky použiť aj pri liečbe žalúdočných a dvanástnikových vredov . Žalúdok nie je jedinou časťou tráviacej sústavy, na ktorú má zemežlč blahodarný účinok – môže tiež veľmi dobre pôsobiť na črevá v podobe zmiernenia vetrov , zápchy , eliminácie črevných katarov , ničenia parazitov a očistenia od toxických látok . Zemežlč stimuluje chuť do jedla a vstrebávanie živín, ale môže byť efektívny pri liečbe porúch stravovania , najmä v kombinácii s palinou, ktorá má podobné vlastnosti.
Ako diuretikum táto rastlina stimuluje prácu žlče a pečene a je účinná proti žltačke . Stimuluje cirkuláciu, vďaka čomu je veľmi vhodný pre anemických ľudí . Jeho antiparazitická vlastnosť mu zabezpečila miesto v zozname zložiek mnohých krémov na uši a nachádza sa tiež v niektorých prípravkoch na stimuláciu rastu vlasov .
Ovocie sa používa:
v tinktúre, ako prášok, vo víne, ako šťava
Hlavné zložky :
fenolové kyseliny, flavonoidy, deriváty xantónu, secoiridoidy
Poznámka:
- Rastlina môže podráždiť žalúdočnú stenu, preto sa neodporúča používať ju dlhšie ako desať dní.
- Ľudia trpiaci žalúdočnými vredmi alebo zápalmi v ktorejkoľvek časti tráviaceho systému by sa mali pred použitím poradiť so svojím lekárom alebo zdravotníckym pracovníkom.
- Prípravkov sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.
Zaujímavosti:
Zemežlč dostala latinský názov Centaurium erythraea z latinského slova pre číslo sto „centum“. Dôvodom je to, že grécki lekári to proti chorobám považovali za také účinné, že ho nazvali rastlinou v hodnote viac ako sto zlatých.
Zdroje:
- Ivan Lesinger, Domáca bylinná lekáreň (Kam-Met), Adamić, Rijeka 2012.