×

ZEMEŽLČ PRE VÁŠ ŽALÚDOK

 

Gréci ju nazvali rastlinou v hodnote viac ako sto zlatých, preto jej vedecký názov pochádza z latinského slova „centum“, čo znamená číslo sto. Aj keď sa zemežlč vyznačuje slabým zápachom, jeho mimoriadne silná horká chuť potvrdzuje silný pozitívny vplyv na naše zdravie. Táto rastlina sa najčastejšie nachádza v tinktúre v kombinácii s materinou dúškou, rebríčkom a palinou. Táto kombinácia bylín sa ukázala ako mimoriadne účinná proti žalúdočným ťažkostiam .

Horkosť stimuluje metabolické procesy a horké zložky zemežlču stimulujú predovšetkým vylučovanie žalúdočných štiav . Posilňujú žalúdok , pôsobia proti páleniu záhy a upokojujú grganie . Pod dohľadom lekára sa dajú prípravky použiť aj pri liečbe žalúdočných a dvanástnikových vredov . Žalúdok nie je jedinou časťou tráviacej sústavy, na ktorú má zemežlč blahodarný účinok – môže tiež veľmi dobre pôsobiť na črevá v podobe zmiernenia vetrov , zápchy , eliminácie črevných katarov , ničenia parazitov a očistenia od toxických látok . Zemežlč stimuluje chuť do jedla a vstrebávanie živín, ale môže byť efektívny pri liečbe porúch stravovania , najmä v kombinácii s palinou, ktorá má podobné vlastnosti.

Ako diuretikum táto rastlina stimuluje prácu žlče a pečene a je účinná proti žltačke . Stimuluje cirkuláciu, vďaka čomu je veľmi vhodný pre anemických ľudí . Jeho antiparazitická vlastnosť mu zabezpečila miesto v zozname zložiek mnohých krémov na uši a nachádza sa tiež v niektorých prípravkoch na stimuláciu rastu vlasov .

Ovocie sa používa:
v tinktúre, ako prášok, vo víne, ako šťava

Hlavné zložky :
fenolové kyseliny, flavonoidy, deriváty xantónu, secoiridoidy

Poznámka:

  • Rastlina môže podráždiť žalúdočnú stenu, preto sa neodporúča používať ju dlhšie ako desať dní.
  • Ľudia trpiaci žalúdočnými vredmi alebo zápalmi v ktorejkoľvek časti tráviaceho systému by sa mali pred použitím poradiť so svojím lekárom alebo zdravotníckym pracovníkom.
  • Prípravkov sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.

Zaujímavosti:

Zemežlč dostala latinský názov Centaurium erythraea z latinského slova pre číslo sto   „centum“. Dôvodom je to, že grécki lekári to proti chorobám považovali za také účinné, že ho nazvali rastlinou v hodnote viac ako sto zlatých.

Zdroje:

  • Ivan Lesinger, Domáca bylinná lekáreň (Kam-Met), Adamić, Rijeka 2012.